reede, 6. juuli 2018

Grillitud baklažaan sojakastme ja küüslaugugaBlogipaus on veninud häbematult pikaks, kuid püüan end ikka ja jälle parandada. Pealegi ei ole ma vahepeal diivanil lesinud ja sarvesaiu muginud, vaid osalenud köögitoimkonnas juba mitmepäevaste jõulupidustuste korraldamise juures, ärganud kell kolm öösel, et mõrvata mõned homaarid (toidustilistiks käimise rõõmud) ning üles pildistanud eriti tasakaalus menüüd ühe raamatu tarbeks, millest vast mõne kuu pärast vast juba kuulda saab. Samuti olen valmistanud hulgaliselt alljärgnevat rooga, sest see lihtsalt on nii hea. Siinset juttu kirja pannes vaatan kusjuures köögis parasjagu jälle tõtt paari baklažaaniga - loodan, et grillimiseks sobivat ilma ikka lähipäevil pakutakse. 
Kui harilikult võib aasiapäraste retseptide juures arvestada pea kilomeetriste koostisainete nimekirjaga, siis sellega siin on lood hoopis proosalisemad. Tegelikult sai toit alguse hoopis koreapärasest aurutatud baklažaani retseptist (ka-jee namool), mida üks kena inimene mul Rimist leitud Aasia baklažaanidest teha soovitas (väga maitsev samuti!) Selle toidu valmistamise juhise panen ka allapoole kirja - sompus ilmade korral sobib vast ka suvel lauale. Kuna need Aasia tegelinskid on pigem õrnakesed ja õhema koorega, siis eelistangi nad aurutuspotti pista. Olen proovinud neid ka grillida, kuid tugevama koorega paksemad ja tavapärased pommud sobivad selleks minu meelest paremini. Vähemalt selle toidu puhul siin küll. Ja eks need on ka kaubandusvõrgust paremini leitavad. 
Siinses retseptis kasutan Korea jahvatatud tsillit ehk gochugaru't, mis tavaliselt on omal kohal ka kimchi valmistamise juures. Piprapoest ostsin. Kindlasti soovitan seda proovida, kui teele satub, kuid tegelikult saab siin retseptis hakkama ka täitsa tavalise tsillipulbriga. Maitsesta sel juhul segu siis lihtsalt enda äranägemise järgi, et jääks just parasjagu vürtsikas. Ja kui Korea köök meeldib või sellega rohkem katsetamiseks soovi on, siis näiteks Jordan Bourke'i ja Regina Pyo "Our Korean Kitchen" on üks igati asjalik ja vahva retseptivalikuga raamat. Sealt leiab nii aurutatud baklažaani, mitut moodi kimchi, bulgogi ja palju muud koreapärast head ja paremat.

GRILLITUD BAKLAŽAAN SOJAKASTME JA KÜÜSLAUGUGA
kahele-kolmele

2-3 väiksemat baklažaani
2 sl sojakastet
1 sl Aasia kalakastet
2 küüslauguküünt
3 rohelise sibula vart
1 tl röstitud seesamiõli
1 tl jahvatatud Korea tšillit (gochugaru
1 sl seesamiseemneid

Sega kokku sojakaste, pressitud küüslauk, hakitud roheline sibul, seesamiõli, kalakaste, tšilli ja sesamiseemned. Torka baklažaanid kahvliga auguliseks ja grilli restil, hõõguvate süte kohal u 10-15 minutit vahepeal keerates, kuni kest on kergelt kõrbe ja baklažaan ise töss nagu vana pall. Tõsta vaagnale ja tee pikkupidi lõige igale baklažaanile. Tõmba kahvliga baklažaani seest kiude pisut lahti ja sega sekka maitsesegu. Siin ei ole tarvis piinlikult täpne olla, lihtsalt vaata, et maitset jaguks enam-vähem igale poole. Vala ära vaagnapõhjale eralduv vedelik (seda kipub sinna veel hiljem juurde tekkima, nii et pigem vali serveerimiseks kergelt nõgus nõu, muidu võib uputama hakata). Serveeri kas iseseisva kerge roana või muudele grilltoitudele lisaks.

AURUTATUD AASIA BAKLAŽAAN

Aurutatud baklažaani valmistamiseks sobivad samad koostisained, mis ülapoolgi toodud, kuid parem jääb see toit pikkadest ja õrnema viljalihaga Aasia baklažaanidest (vt.pilte allpool). Rimist olen neid leidnud juba päris mitme kuu jooksul. Varu kõrvalroana pakkumiseks u 4 Aasia baklažaani. Lõika need pooleks ja siis omakorda u 10 cm juppideks. Auruta aurutuspotis või kaanega kaetult sõelal keeva vee kohal u 10 - 15 minutit, kuni need on pehmed. Lase jahtuda niipalju, et kätt ei kõrvata ja eemalda tekkinud vedelik. Võid kergelt majapidamispaberisse mässitult ka baklažaanijuppidest niiskust välja pigistada. Tiri baklažaanid kiudupidi ribadeks ja sega ülejäänud koostisosadega. Serveeri näiteks keedetud riisiga.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar