reede, 12. juuli 2013

Leedriõiesiirup


Inglisekeelne elderflower cordial kõlab muidugi paremini, aga asja mõtte annab ehk ka see pealkiri kuidagi edasi. Kuna brittidel on kombeks varasuvel leedripõõsad õitest paljaks nudida ja saagist endale joogipoolist valmistada, siis ei saa ka siinkõneleja kuidagi kehvem olla. Mis sellest, et põõsas alles puhta nooruke.

Tuleb välja, et leedriõisi kasutatakse toitu-ja joogipoolise maitsestamiseks päris mitmel pool- prantslased pidavat maitsestama nendega vahukomme ja õied on koostisosaks ka Itaaliast pärit kangele liköörile, Sambucale. Kuigi internetist võib leida kõikvõimalikke retsepte alates leedriõie pannacottast (mis tuleb ilmselt ka endal järele proovida) kuni frititud leedriõiteni välja, siis usun, et kõige mõistusepärasem ja lihtsam meetod  õite kasutamiseks on siiski siirupina joogipoolise valmistamisel näiteks koos mullivee,rohke jää, laimi ja piparmündilehtedega ning samuti suviste marjamagustoitude maitsestamisel. 

Oma põõsalt sain hädaga kokku 20 õit ja kokku tuli ca 1,2 l jooki. Tuli täitsa maitsev ja taotluslikult pisut vedelama konsistentsiga siirupiline (kui soovid tummisemat, pane rohkem suhkrut ja vähem vett), tegevuskäik oli järgmine:

Vaja läheb:
ca 20 leedriõit (must leeder e. sambucus nigra)
1l vett
600g suhkrut
2 spl sidunihapet
1 sidrun
1 laim

Nopi õied, raputa ja loputa kergelt, et eemaldada kõikvõimalikud sipelgad ja muud mutukad, kes ennast seal kenasti sisse seadnud.
Keeda vesi ja lahusta selles suhkur ja sidrunihape.
Riivi sidruni ja laimi koore värviline osa ja lisa vette. Seejärel eemalda noaga lõigates mõlemal viljal valge säsine koor ja viska minema. Viiluta sidrun ja laim ja viska vette.

Lõika õiekobaratelt ära jämedamad varrejupid ja lisa kuumale vee-suhkrusegule. Nüüd sega läbi, tõmba kausile peale toidukile ja lase vähemalt 24-48h jahedas seista.
Kurna vedelik läbi marli ja vala steriliseeritud pudelitesse. Külmkapis säilib sel meetodil valminud jook ca 6 nädalat.

P.S.Kuigi vähesed retseptid seda märgivad, on leedripuu lehed, varred ja luuseemned viljades kergelt mürgised ning seega ei ole mõistlik ka õisi päris niisama suhu toppida. Leedritoitude valmistamiseks kasutatakse põhiliselt musta leedrit, mis olevat pisut leebem, oluline on aga siiski marju-õisi enne tarbimist kuumutada (frittimine, küpsetistesse lisamine ja kuuma vee pealevalamine käib kõik sinna alla) - see hävitab toksilised osakesed.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar