reede, 23. september 2011

Marineeritud paradiisiõunad arooniatega

Head aega Seenepäevad - tere tulemast Ubinapäev! Nimelt on Viimsi Taluturul homme, laupäeval, toimumas üks tore õunaüritus, kus saab tutvust sobitada kõigega, mis vähegi õuntega seotud on. Avatud on ka õunakoogikohvik, kus mitu blogijat,  minu tagasihoidlik isik kaasa arvatud, korraks kompuutrist välja hüppavad ja päriselt ka sümboolse rahanumbri eest kooki pakuvad. Tulge kaema!

Kooke hakkan kohe tegema, seniks aga üks minu arvates väga õnnestunud hoidis paradiisiõuntest (kõneharjutuseks - pestitsiidi- ja parasiidivabadest paradiisiõuntest). Retsept on tegelikult õunte marineerimiseks üks levinumaid, sekka läksid aga ka mõned arooniakobarad ja tavalise äädika asemel pisut tervislikum veiniäädikas. Õunaäädikas oli lihtsalt otsa saanud, muidu oleksin ilmselt seda kasutanud. Ja hoidistamishullud, kes te ei ole veel avastanud Aive Luigela raamatut "Hoidised", siis laenake või muretsege see endale kindlasti - inspirašuuni saate sõna otsese mõttes kilode ja liitrite kaupa tarbimiseks.


Vaja läheb:

1 kg paradiisiõunu
u 200g  arooniakobaraid
1l vett
5dl suhkrut
paar kaneelikoort
16 nelgitera
8 vürtsitera
12 sl valget veiniäädikat/õunaäädikat, või 2 sl 30% äädikat

Pese õunad ja arooniad. Torka õunakoore sisse hambatiku või kahvliga mõni auk lõhkemise vältimiseks ja lao ettevalmistatud purkidesse* läbisegi arooniatega.
Igasse purki pane tükike kaneelikoort.
Keeda vesi koos suhkru, nelgi ja vürtsiga läbi.
Lisa äädikas ja vala vedelik koos sisuga purkidele.
Nüüd pane pugid suurde potti, nii et vee osakaal oleks vähemalt kolmveerand purgi suurusest ja pastöriseeri** 80 kraadi juures 15-20 minutit. Kaaneta ja jahuta.
Oota söömisega vähemalt mõned päevad, et marinaad oma tööd korralikult teha saaks.


P.S. Kena purk teeb meele rõõmsaks! Ausõna. Marju käest saab veel mõtteid ja silte ka. Asja negatiivsem pool on muidugi, et pärast ei raatsi neid sahvrisse ( või garaaži) riiulisse viia ja aknalaud köögis võib olla pikemat aega hõivatud._________________________________
*) - Pane purgid ja kaaned kas ööseks või võimalusel terveks ööpäevaks külma vette likku - see teeb aktiivseks ka need mikroobid, kes muidu tavapärase kuumutamise üle võivad elada ja alles mõne aja pärast hoidise mõjul iseloomu näitama hakkavad. Pese purgid hoolikalt kuuma vee ja nõudepesuvahendiga. Siis kuumuta tühje purke 150-kraadises praeahjus u 15 minutit.Keera kuumus maha ja lase nii 10 minutit seista, siis pole ohtu, et purk järsu temperatuurimuutuse tõttu pragunema kipuks. Kaaned keeda läbi.
Ja kui pole tegu just hoidisega, mis koos purgiga eraldi läbikeetmist vajab, siis ära lase purki-hoidist enne kaanetamist maha jahtuda. Eduka kaanetamise tuvastab juba selle järgi, kui purki aetud hoidise kaas jahtumisel "sisse" ehk vaakumisse on tõmmanud.

**) - pastöriseerida saab mitut moodi, kuid kõige levinum on hoidise kuumutamine 75-90 kraadise veega täidetud potis. Hea oleks, kui purk ei puutuks otse vastu potipõhja, selleks aseta sinna näiteks mõni puhas froteerätik. Purkide vahele peaks jääma pisut ruumi ja kasuta ühes potis samas mõõdus purke. Vala potti 60 kraadine vesi nii, et seda oleks kuni hoidise ülemise piirini, aga mitte purgi ülemise ääreni. Kata pott kaanega, et vesi kiiremini kuumeneks. Aega arvesta hetkest, mil purgi sisu on ümbritseva veega samale tasemele tõusnud. Termomeeter on selle protseduuri juures suureks abiks, aga vilunumad (mitte mina!) saavad kindlasti ka tunde järgi tegutsetud.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar