teisipäev, 16. august 2011

Sõstraviirulise vanillijäätise teine tulemine


Juba iidne blogardite vanasõna ütleb - kümme korda keeda, üks kord kirjuta. Juhtus lihtsalt selline asi, et oma sügavas talupiimalummuses keerasin peale maitsvat sõstrajäätist kokku ühe päris jubeda meejäätise. Ilmselt on iga blogija õudusunenäoks see, kui avaldatud toit järele tehes üheks parajaks plönniks osutub. Oleks veel siis, et enda köögis, kuid kaaskodanikele kurja köögielamust pakkuda ei soovi küll. Muidugi on võimalik, et üks või teine toit lihtsalt ei maitse, kuid üks korralik plönn võib mõnel inimesel aastateks söögitegemise isu ära võtta. Vist. Igatahes, nutt, hala, draama ja pisarad - postitus maha ja jäätisemasin jälle töösse. Õnneks selgus, et viga oli ikka meejäätises ja sõstardega peaks kõik ikka juhtnöörepidi õnnestuma. Kindlasti tuleb jäätisesegu kuumutada niikaua kuni see ilmutab paksenemise märke ja enne masinasse minekut korralikult külmikus maha jahutada. Samuti ei tasu proovida, mis juhtub, kui munadega koonerdada. Kindluse mõttes lisasin nüüd ka retseptile veel mõne munakollase. Koore-piima segu kasutades võib kasutada kuute muna, kuid sama kogus teeb tekstuurile ka ainult head. Lõppkokkuvõttes viga leitud ja kõvasti tarkust juures. Ja seda viimast mitte ainult jäätiseteo osas.

Niisiis, kas lahjem variant talupiimaga või rammusam koore ja piimaga.Täitsa maitse asi. Ja muidugi võib teha ka ainult poole kogusest, meil elavad lihtsad mingid kummalised elukad, kes kapist muidu jäätise ühe päevaga nahka pistavad. Pole küll ühtegi siiani näha õnnestunud, aga jäätised neile maitsevad.


Vaja läheb:

Jäätis
1l talupiima (või 600ml piima ja 400 ml vahukoort)
1 vanillikaun
8 (koore-piima segu puhul piisab ka 6-st) munakollast - munavalged võib sügavkülma panna ja 1 kuu jooksul näiteks beseeks teha
150 g suhkrut


Vala piim potti. Poolita vanillikaun ja kraabi seemned välja. Nii seemned kui ka kaunad lisa piimale ja kuumuta segades vaiksel tulel. Kui poti äärtesse ilmuvad väikesed vahused mullid, võta pott tulelt ja tõsta u 30 minutiks kõrvale, et vanilje võimalikult palju maitset välja annaks.


Vispelda kausis kokku munakollased ja suhkur.Vala vispeldades tasapisis juurde piima-vanillisegu. Nüüd vala kogu segu uuesti puhtasse potti ja kuumuta madalal kuumusel ja pidevalt segades ca 10 minutit.Segu on valmis, kui katab puulusika selja. Kindlasti peab kuumus olema väike st. segu ei tohi keema lasta, sest muidu võib jäätise asemel munapudru välja tulla.


Vala segu läbi peene sõela kaussi ja jahuta kiiresti. Seda saab teha näiteks suuremas kausis, mina panen lihtsalt jäätiseseguga kausi kraanikaussi, äravoolule punni ette ja sisse lasen niipalju külma vett, et asjast tolku oleks. Muidugi peab siinkohal jälgima, et vett segusse ei satuks.Jäätisesegu võiks aeg-ajalt ka segada, et peale nahka ei tekiks. Kui segu on jahtunud, pane see külmkappi ja jahuta veelgi. Naha moodustumise vältimiseks võib otse segu pinnale panna toidukile.

Vala jahtunud segu jäätisemasinasse ja toimeta nii nagu masina juhised nõuavad. Jäätisemasinata saab ka jäätist teha, selleks tuleb segu iga paari tunni tagant läbi segada. Kui see on parasjagu pehmeke, mikserda tugevamalt läbi ja lase siis lõpuni taheneda.


Sõstraviirud
400g punaseid ja musti sõstraid (punaseid võiks koguseliselt rohkem olla, sest mustsõstar on kõvasti intensiivsema maitsega. Muidugi võib kasutada ka näiteks vaarikat-mustsõstart või tegelikult ükskõik millist marjasegu, mis parasjagu meeldib.)
200g suhkrut
tugev pigistus sidrunimahla

Pane kõik koostisained potti ja kuumuta kuni marjad on pehmed. Lase pisut jahtuda ja püreesta seejärel saumikseriga. Hõõru nüüd segu läbi peene sõela ja lase korralikult jahtuda.

Vala marjasegu poolkülmunud jäätisele ja sega lusika või spaatliga paar-kolm sügavat "kaheksat" jäätisesse, et värvid vaid pisut seguneksid. Külmuta.

Enne serveerimist lase jäätisel u 15 minutit karbiga toasoojas seista või siis u 30 minutit tavalises külmkapis. Tõmba jäätisekulbiga kenad siiruviirulised pallid ja lase hea maitsta.

Jäätis säilib sügavkülmas kuni 3 kuud, kuid mida värskem, seda parem.


Allikas: Good Food, juuli 2010 - mugandatud.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar