pühapäev, 7. august 2011

Sealihašašlõkk

Peab ikka šašlõkipostituse enne sügist ära tegema, seda enam, et juba mitmendat korda seda sööme ja sööme ilmselt veel nii sel kui ka järgmisel aastal. Šašlõkk jõudis minuni siit ja on täpselt samasugune, nagu kunagise, kinnitamata andmetel Armeenia päritolu, naabrimehe käest tellida sai. Ja kuigi ei ole siin miskeid peeneid maitseaineid ega ka äädikat, on see üks mahlasemaid ja maitsvamaid lihatükke, mida vähemalt mina kunagi saanud olen. Kui tekib aga tahtmine piprasema kraami järele, siis selleks on leiutatud adžika (tee ise või osta turult, poest ei ole mina veel ühtegi asjalikku purki leidnud). Võta seda lihtsalt lihakõrvaseks.

Vaja läheb:

1 kg värsket ja ilusat sea kaelakarbonaadi
ca 300g sibulat, rõngasteks lõigatud
soola (isegi kuni paar spl võib panna)
musta pipart
200ml õunamahla
julge sorts õli

Kindlasti on Pirošmani nõuandeid mõistlik jälgida ja eks igaüks peabki läbi katsetamise selle täitsa oma meetodini jõudma. Mina lõikan aga tavamõistes ilmselt suhteliselt suured lihatükid (4x6 cm umbes), segan need muude koostisainetega korralikult läbi ja hoian kaanega kaetud kausiga vähemalt 24h külmkapis. Vahepeal võiks paar korda segada ka.
Järgmisel päeval pole muud, kui liha metallvardasse ja sütel nii paarkümmend minutit küpsetada.
Juurde salat, adžika ja lavašš ning elu on oi kui ilus.

11 kommentaari:

 1. kõlab väga lihtsalt ja väga mõnusalt!

  VastaKustuta
 2. Triin, nii see ongi, päriselt ka.:)

  VastaKustuta
 3. kas see sool siis mahlu välja ei tõmba??? kui mina nn gruusia liha teen, siis soola alles pärast küpsetamist panen.

  VastaKustuta
 4. Anon. - mina panen alati soola kohe kõikidele liharoogadele. See sool-tõmbab-vee-välja on igasuguste kulinaariatippude poolt ümber lükatud - AGA kui Sa usud, et tõmbab veel välja, siis ta tõmbab ka. Pane tsipake alguses ja ülejäänud lõpus :)

  VastaKustuta
 5. Anonüümne, olen Pillega täiesti sama meelt.Ise olen ka alles viimasel ajal soola julgema käega kasutama hakanud ja siiani ei ole veel kordagi kahetsenud. Tean, et mõned kokad soolavad isegi ahjuliha enne küpsetamist päevakeseks sisse ja pidi kohe eriti mahlane jääma. Ei ole ise seda trikki proovinud, kuid šašlõkk kuiv küll ei jää. Selline pikem kokkupuude mõistliku koguse soolaga muudab mõningatel andmetel pigem koed pehmemaks ja liha maitse tugevamaks, aga eks peaks tegema ilmselt soolaga ja soolata katsetuse, et päris täpselt teada saada.

  VastaKustuta
 6. Britt, sõstratriibulise jäätise retsept on plehku pannud!:) Kas sina kirjutasid, et tegid ainult maapiimaga? Väga tänaks kui saaksid uuesti postitada või retsepti kommentaari jätta.

  kniks,
  Maris

  VastaKustuta
 7. Maris, peale väikest ehmatust on jäätis tagasi. :) Head isu!

  VastaKustuta
 8. Hei! Võin nüüd raporteerida, et võtsin kätte ja hakkasin uskuma, et sool ei tõmba, ei tõmba, ei tõmba.. lihal mahla välja. Ja nii täpselt ongi! Väga mahlane ja hea oli! lastel oli muidugi kobisemist- liiga pehme?! :)

  VastaKustuta
 9. Oi Marju, nii tore, et maitses! See laste "liiga pehme" on aga muidugi üks kulmekergitav kommentaar, aga eks mind üllatatakse siin majas ka üha kummalisemaks muutuvate nõudmistega. :D

  VastaKustuta
 10. Millist õunamahla kasutasite, kas kodu või poe. Tänan.

  VastaKustuta
 11. Marek, mõlemad variandid töötavad kenasti. Kodune mahl on muidugi väärtus omaette ja kindlasti annab juba see šašlõkile parema meki.Poemahl sobib aga ka väga hästi, tuleks ainult kindlasti jälgida, et tegu oleks 100% mahlasisaldusega, mitte miski joogilurriga.:)

  VastaKustuta